Aktuálně
Návštěvy:
Dnes: 27Celkem: 95985

Dvanáctý dopis

Suchetas » Dopisy » Dvanáctý dopis

Milá požehnaná Já,

Uplynulo pět měsíců od mého odjezdu z Evropy. Po poměrně dlouhých evropských programech jsem si chtěl odpočinout.

Tady v Shantidham od října do února byla doba návštěv cizinců. Abychom zajistili hladký průběh jejich pobytu, tak přicházíme o část své svobody. Ale toto období návštěv skončilo v únoru. Na mnoha částech jižní Indie, hlavně v naší oblasti, máme nebývalé sucho. A tak nemáme dobrou kvalitu vody. A čeká nás ještě sušší léto.

Ritodgata byl 3 týdny na návštěvě v Austrálii. A když je teď v Shantidham mnohem méně lidí, cítím se uvolněněji. Pokračuji v mé obvyklé meditaci, zpívání, cvičení jógy. Věnoval jsem se mnoha spisům. 

Pár přátel mne požádalo, aby se podělil o mé zážitky z cesty pod Evropě. Bylo pro mne velké potěšení, když jsem mohl předávat abstraktní myšlenky indické duchovnosti a mnozí je dokázali přijmout a ocenit. Několik účastníků nemělo žádné duchovní základy. Někteří byli pokročilí nad mé očekávání. Už samotná výměna názorů byla příjemná zkušenost. Někteří z přátel, kteří sledují moje učení poslední čtyři roky, říkali, že moje prezentace jsou každý rok lepší. Skoro na všech místech mne organizátoři rádi zvou znovu na rok 2017. A v této chvíli nevidím žádný důvod, abych odmítnul.

Moji organizátoři ve Francii a České republice mi naplánovali programy na rok 2017. Začínají v druhém srpnovém týdnu a končí v posledním říjnovém týdnu. Je tam několik víkendových programů, několik večerních programů a dvě dlouhá soustředění na 6 až 7 dnů. Na těch dlouhých programech chci s účastníky více cvičit meditaci. Obecně řečeno, věřím ve védantickou tradici ne-duality a chtěl bych provádět meditaci, která pomáhá v její realizaci. Tam kde chtějí lidé konkrétní téma, tak ho udělám. Jinak to budou satsangy. To znamená setkání duchovních hledajících. Může to být nějaké povídání, modlitby, meditace a podobné praktiky. 

RITRÍT VIPASSANA

Na jednom místě ve Francii bude tichý ritrít s vipasanou (ritrít – anglicky retreat = několikadenní duchovní program v ústraní). Rád bych vysvětlil, co tam plánuji dělat. Cvičil jsem vipasánu podle tradice Goenka. Existuje několik tradic s mnoha obměnami. Slovo vipasána znamená “vzhled do pravé podstaty skutečnosti”. Je to provádění bdělosti, rozvíjení bdělosti v životě. Tato praxe má několik základů. Patří sem nestálost (anicca), ne-já (anatta), strast nebo bolest života (dukhá). Technika je určena k očišťování mysli nebo očišťování karmy dlouhou tichou meditací. V mnoha tradicích máme zachovávat vznešené ticho (Arya Mouna). To vyžaduje nemluvení mezi účastníky a mluvení omezené na meditační techniku a filozofii k této technice. Také jsou zde omezení v jídle, spánku. Není tu moc prostoru na přílišné mluvení. 

Jedna část meditace je koncentrační metoda meditace ána-pána. Je to pozorování vlastního dechu po několik dnů. Pak je to technika vipassana – sledování tělesných pocitů, jejich vznikání a odcházení. 

Prošel jsem 5 až 6 krát vipassanu tohoto typu na 10 denních ritrítech. Vyměňoval jsem si zkušenosti s ostatními meditujícími. Je to velmi zajímavá a účinná technika pro mnoho lidí na světě. Je-li správně vedena, dokáže zklidnit rozvířenou mysl. V tomto světě plném stresu může pomoci. Řekl bych, že pro konečnou realizaci nebo osvobození musíme jít mnohem dál.

A také věřím, že na tomto světě je mnoho metod. Jednou je metoda jógy, která se stává populární. Odevzdání se Božství neboli oddanost je mocná pro mnohé, nazývá se bhakti jóga. Očišťování skrze činy neboli karma jóga je důležitá pro mnoho lidí. Několik málo lidí jsou myslitelé, jdoucí cestou analytické metody, kterou nazýváme džňána jóga.

Všechny duchovní praktiky vyžadují více či méně stejné kázně. Jsou vysvětlovány v různých dobách způsobem odpovídajícím úrovni hledajících. 

Mohou být různé názory ve filozofiích buddhismu, různých pohledech hinduismu. Může trvat roky soustředěného studia, než něčemu z toho porozumíme. Bude to záviset na správné praxi. Jedna upanišada říká, že Pravda je jedna, ale mudrci ji vyjadřují různými způsoby. 

Protože následuji několik tradic, tak ritrít tiché vipassany, který povedu, bude svého druhu jedinečný. Konečným cílem ritrítu je propojit mysl s realitou. To nám může poskytnout pár nahlédnutí do reality podstaty.

V mých ritrítech na jiných místech se budu snažit sdílet moje poznatky a zkušenosti, které jsem získal u jiných mistrů, písem atd. Může tam být prolínání buddhismu a hinduismu. Doufám, že tyto myšlenky pomohou usilujícím účastníkům.

V Česku budu v druhé polovině října.

S láskou.

Suchetas Mytri, květen 2017

Data programů na místech v ČR upřesníme později